100mb

Wieści motoryzacyjne, poradniki, bezpieczeństwo na drodze

Informacje Jazda samochodem

Najważniejsze wskazówki dotyczące jazdy o zmierzchu

Wyzwania jazdy w dzień lub w nocy

W ciągu dnia możemy być zaślepieni przez słońce
W nocy możemy nie widzieć bardzo dobrze, nawet jeśli reflektory naszego pojazdu oświetlają drogę


Wyzwania jazdy po zmierzchu

Jedną porą dnia, o której nie myślimy, jest zmierzch. Niestety, zmierzch jest bardzo trudny do prowadzenia. Oto pięć najważniejszych wskazówek do jazdy o zmierzchu:

1. Bądź świadomy szybko zmieniających się warunków oświetlenia. Jedna chwila może być bardzo słoneczna, więc jesteśmy zmuszeni nosić okulary przeciwsłoneczne, ale w ciągu kilku chwil słońce może ciemnieć, a nasze okulary kończą się na więcej szkód niż pożytku. Jeśli nie mamy okularów przeciwsłonecznych, należy pamiętać, że gwałtownie zmieniające się warunki oświetlenia mogą być bardzo trudne dla naszych oczu (które mają trudności z dostosowaniem się do tych szybko zmieniających się warunków). Nie można wiele z tym zrobić, ale świadomość pomaga.

2. Bądź świadomy zachodzącego słońca. Czy zdarzyło Ci się chwilowe ślepoty po błyśnięciu kamery? To samo może się zdarzyć, gdy patrzymy w słońce. Może się tak zdarzyć, gdy jedziemy na zachód podczas zachodu słońca lub jedziemy na wschód (i widzimy odbicie słońca w naszych lusterkach). Jeśli to możliwe, użyj cieniowanego pojazdu i wyreguluj lusterka. Rozważ zatrzymanie się na poboczu drogi, aby zaczekać na słońce, lub wybierz inną trasę, która nie prowadzi bezpośrednio w kierunku zachodzącego słońca.

3. Włącz reflektory. Przy szybko zmieniających się warunkach oświetleniowych łatwo może ktoś przegapić nasz pojazd, zwłaszcza gdy reflektory nie są włączone i szybko się ściemni. Włącz światła, jeśli będziesz jeździć o zmierzchu, nawet jeśli nadal jest dość lekki.

4. Pamiętaj, że jest to czas, w którym zwierzęta mogą wyjść. Chociaż nieśmiałe zwierzęta mogą nie wyjść w ciągu dnia, wiele z nich wychodzi w nocy, gdy czuje się bezpieczniej. Zwierzęta wychodzą, ponieważ są oślepiane przez reflektory pojazdów. Jedź nieco wolniej podczas zmierzchu i zwracaj szczególną uwagę na boki dróg (szczególnie na obszarach wiejskich), aby obserwować ruchy trawy, które mogłyby wskazywać na zbliżające się zwierzę.

5. Bądź świadomy zmiany temperatury. Łatwo jest wskazać oczywiste zmieniające się warunki oświetlenia. Temperatury zmieniają się w nocy i mogą mieć wpływ na naszą zdolność do bezpiecznej jazdy: jeśli temperatura i wilgotność wewnątrz naszego pojazdu jest inna niż na zewnątrz, nasze okna mogą się zaparować. Możesz to poprawić, otwierając nieco okna lub uruchamiając odmrażacz.

Wszystkie godziny dnia oferują różne wyzwania podczas jazdy. Gdy musisz jechać o zmierzchu, skorzystaj z tych pięciu najlepszych wskazówek, aby pomóc Ci jechać bezpieczniej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *