100mb

Wieści motoryzacyjne, poradniki, bezpieczeństwo na drodze

Informacje Porady

Jak działa pompa wodna

Kiedy pomyślisz o pompie wodnej swojego samochodu, pomyśl o tym, ponieważ jesteś sercem układu chłodzenia twojego samochodu. Najprościej mówiąc, jego zadaniem jest ciągła cyrkulacja płynu chłodzącego przez układ chłodzenia z chłodnicy do silnika iz powrotem. W ten sposób możesz cieszyć się komfortem ładnego i fajnego samochodu pośród rekordowej fali upałów.
Zasilanie pompy wody, wszystko o silniku

Pompa wodna w twoim pojeździe pobiera moc z silnika, który zasila energią, której potrzebuje do prawidłowej pracy. Generalnie działa poprzez pas i koło pasowe, ale są też inne, które działają za pośrednictwem przekładni i łańcucha. Moc generowana przez pompę z silnika jest przenoszona na wał, na którym znajduje się wirnik.

Obracanie wirnika i cyrkulowanie chłodziwa przez cały samochód jest zadaniem wirnika. Można pomyśleć, że wirnik jest podobny do śmigła wykonującego ruch łodzi lub samolotu.
Po połączeniu wału i wirnika, obracają się one na uszczelnionym łożysku. Musisz być bardzo uważny, ponieważ to uszczelnione łożysko jest częścią pompy samochodowej, która się zużywa.

Częścią, na którą możesz być uważnym, jest wyciek chłodziwa. Oznaki zużytego łożyska są albo nieszczelnym chłodziwem, albo nietypowym hałasem, który jest wynikiem utraty łożyska. Mokry silnik lub płyn chłodzący łzawią przez otwór w samochodzie, są również oznaką, że twoja pompa wody może być źle.
Oznaki problemów z pompą wodną

Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, konieczna jest wymiana pompy wody. Będziesz wiedzieć, czy twoja pompa wodna działa poprawnie również poza tymi znakami, ponieważ działa albo nie. Zastanów się jednak, czy wymiana pompy wody wymaga wymiany otaczających systemów. Powodem tego jest fakt, że często systemy otaczające muszą być usuwane tylko po to, aby dostać się do pompy wodnej, co z pewnością może być kłopotliwe.
wymiana pompy wody w samochodzie

Innym razem możesz zastąpić pompę wodną samochodu, gdy system chłodzenia jest odpowiedzialny za poważną usługę, taką jak wymiana lub demontaż grzejnika. Jest to idealne rozwiązanie, ponieważ pierwszym krokiem w wymianie pompy wodnej jest opróżnianie płynu chłodzącego. Ułatwia życie, jeśli chłodnica zostanie zdjęta, aby zapewnić wygodę pracy.

Gdy następnym razem będziesz jechał ulicą w upalny letni dzień i nie dostaniesz zimnego powietrza, sprawdź pompę wody. Bycie uważnym i zwracanie uwagi na wszelkie nietypowe odgłosy dochodzące z otworów wentylacyjnych samochodu i szukanie mokrego silnika może być doskonałym sposobem na określenie, czy masz cieknący czynnik chłodzący. W takim przypadku czas wziąć pompę wody w samochodzie i ją wymienić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *