100mb

Wieści motoryzacyjne, poradniki, bezpieczeństwo na drodze

Informacje Motoryzacja

Co to jest RoHS i dlaczego jest to ważne?

RoHS (redukcja substancji niebezpiecznych) to akt prawny stworzony przez UE w celu ograniczenia szkodliwych skutków niebezpiecznych substancji dla ludzi i środowiska. Oto dlaczego jest to ważne dla EE!
Początki RoHS

RoHS ma swoje korzenie w Unii Europejskiej w 2003 roku. Celem RoHS (Redukcja niebezpiecznych substancji) jest zmniejszenie wpływu na środowisko i wpływu elektroniki na zdrowie. Głównym celem prawodawstwa jest sprawienie, by produkcja elektroniki była bezpieczniejsza na każdym etapie cyklu życia urządzenia elektronicznego.

Oczywiście są osoby indywidualne, a nawet dystrybutorzy na dużą skalę, którzy nadal używają części innych niż RoHS (jestem tego winien). Wynika to z tego, że zgodność z RoHS może być trudna do pełnego zrozumienia i ogólnie niewygodna i kosztowna nawet na szczeblu rządowym.

Dlaczego my, jako osoby prywatne i firmy, powinniśmy dbać o RoHS? Dlaczego powinniśmy płacić więcej za nasze projekty i dobra konsumpcyjne, zamiast otrzymywać tańsze komponenty, ponieważ nie są one zgodne z RoHS?

W przeszłości była to kwestia etyki i – spójrzmy prawdzie w oczy – większość z nas poszła na tańszą, nieobjętą RoHS opcją, ponieważ płaczemy, kiedy otwieramy nasze portfele, aby zapłacić za droższy lut bezołowiowy.

Używanie części innych niż RoHS jest teraz kwestią prawną: musisz używać części RoHS do każdego produktu, który będzie sprzedawać w UE. Wynika to z faktu, że wszystkie produkty UE muszą być zgodne z normami europejskimi, oznaczonymi znakiem CE na produktach europejskich, jeśli mają zostać sprzedane.

Pod koniec dnia decyzja sprowadza się do ciebie jako twórcy. Ale zanim wypełnisz swój koszyk kilogramem komponentów opartych na ołowie, innych niż RoHS, przeczytaj ten artykuł i sprawdź, czy nadal czujesz to samo.

Dlaczego wprowadzono RoHS?

Większość rządów stara się zebrać jak najwięcej wpływów z podatków. Na przykład, w większości przypadków, wraz ze wzrostem płacy wzrasta także twój podatek dochodowy. Rządy również próbują stworzyć przepisy, które pomogą zmniejszyć wydatki publiczne, takie jak świadomość otyłości, aby zmniejszyć stres w szpitalach. RoHS jednak nie oszczędza pieniędzy rządów w żadnym bezpośrednim znaczeniu, a w rzeczywistości może mieć negatywny wpływ finansowy na wiele przedsiębiorstw, zarówno dużych, jak i małych. Dlaczego został wprowadzony?

RoHS wprowadzono w celu poprawy dobrobytu konsumentów, dystrybutorów, producentów i środowiska. Od początku XX wieku wprowadzano do produkcji chemikalia ze względu na ich użyteczne właściwości, takie jak luminescencja radu lub niska temperatura topnienia stopu ołowiu i cyny 60/40. Ze względu na ich stosunkowo niedawne wprowadzenie do użycia w produkcji, szkodliwe działanie takich chemikaliów nie było szeroko rozumiane (jeśli w ogóle), co spowodowało lata niepotrzebnego narażania zarówno ludzi, jak i środowiska na niebezpieczne materiały.

Klasycznym przykładem takiego związku chemicznego jest azbest. Jest niezwykle łatwy do wydobycia, łatwy w użyciu i ma bardzo przydatne właściwości jako środek ognioodporny. Jednak, nieznany szerszej publiczności w tym czasie, azbest jest bardzo niebezpiecznym czynnikiem rakotwórczym, gdy jest obrabiany w proch (na przykład z elektronarzędzi), a następnie wdychany. To spowodowało setki tysięcy osób wykazujących niekorzystne warunki zdrowotne, takie jak rak płuc, międzybłoniak i pylica azbestowa.

W odpowiedzi na takie problemy UE wprowadziła przepisy mające na celu ograniczenie stosowania szkodliwych substancji. 27 stycznia 2003 r. Unia Europejska stworzyła dyrektywę RoHS 2002/95 / WE, która zapobiega wykorzystywaniu szkodliwych substancji w produktach.

Jak to wpływa na mnie?

RoHS jest dostępne dla własnego bezpieczeństwa, proste i proste. Choć możesz sądzić, że nie ma bezpośredniego zagrożenia z powodu substancji takich jak ołów i tlenek berylu, problemem związanym z tymi substancjami chemicznymi jest ich długotrwała ekspozycja. Po prostu mycie rąk nie usuwa negatywnych skutków tych substancji, ponieważ narażenie nie ogranicza się do konsumpcji.

Narażenie na substancję chemiczną ma miejsce, gdy ciało jest w fizycznym kontakcie ze wspomnianą substancją chemiczną, która obejmuje trzymanie go gołymi rękami.

Największymi substancjami chemicznymi niebędącymi pochodnymi RoHS są:

Prowadzić
Kadm
Rtęć
Większość bromowanych tworzyw sztucznych (PBB, PBDE)

Nawet jeśli nie zgadzasz się z dyrektywą RoHS, musisz się do niej stosować, szczególnie jeśli sprzedajesz produkty na rynku UE. Wszystkie produkty UE, poza wybranymi zwolnieniami, muszą być zgodne z CE. Firma, która ma sprzedawać niezgodne części, będzie ścigana, karana i może nawet stanąć w obliczu możliwości uwięzienia.

Wciąż jednak istnieje odporność na zgodność z RoHS, często dlatego, że jest to kosztowne dla firmy produkcyjnej. Poza początkowymi kosztami zmiany standardów firmy, które mogą być znaczące, należy nieustannie dążyć do utrzymania zgodności. Połączenie wdrożenia i utrzymania zgodnego z RoHS może być niezwykle kosztowne – w niektórych przypadkach nawet miliony dolarów.

A co z prywatnym użyciem? A co z naprawami? Naprawianie starego telewizora za pomocą lutowanego ołowiu jest w porządku, jeśli telewizor jest przeznaczony do użytku osobistego, ale jeśli naprawa dotyczy klienta, to lutowie NIE MA BEZ OŁOWIU (chyba że produkt został wyprodukowany przed włączeniem dyrektywy RoHS).

Jeśli chodzi o indywidualne osoby przestrzegające RoHS, logika jest następująca: Dlaczego klient powinien być narażony na niebezpieczną substancję bez swojej wiedzy? Czy mamy prawo podjąć taką decyzję?

Wtórne oddziaływania części innych niż RoHS

Klient nie jest jedynym, którego dotyczą części inne niż RoHS. Aby część dotarła do ich domu, musi zostać wysłana i zapakowana, co zwykle odbywa się ręcznie (szczególnie w krajach takich jak Chiny i Indie). Pakowanie stwarza zagrożenie dla pracowników narażonych na szkodliwe substancje. Aby ci pracownicy mogli spakować tę część, ta część musiała zostać wyprodukowana, co ponownie odsłoniłoby pracowników, którzy zajmują się tą częścią podczas produkcji.

Ale życie części innej niż RoHS nie kończy się na produkcie końcowym. Gdy produkt zostanie zużyty i nie będzie już potrzebny (uszkodzony, przestarzały itp.), Zwykle wyrzucany jest do centrum recyklingu lub na składowisko odpadów.

Podczas gdy pracownicy w zakładzie recyklingu używają sprzętu ochronnego, składowisko to tylko dziura w ziemi. W miarę upływu czasu woda może przenosić śladowe ilości szkodliwych substancji i zanieczyszczać ziemię w miarę upływu czasu. Substancje szkodliwe zazwyczaj nie ulegają rozkładowi (jak ołów i rtęć) i dlatego nadal przepływają przez grunt. W końcu znajdą się w miejscach takich, jak ocean i podziemne rezerwy wodne, które mogą dalej zanieczyszczać dzikie zwierzęta i źródła żywności.

Klasycznym przykładem takiego zanieczyszczenia jest tuńczyk. Tuńczyk jest długowieczną rybą i zawiera śladowe ilości rtęci i ołowiu. Jest to wynikiem marnotrawienia odpadów w oceanach, gdzie ryby żyjące dłużej mają więcej czasu na wchłonięcie takich szkodliwych substancji.

Następnym razem, gdy chcesz kupić część inną niż RoHS, zastanów się, kto wykonał tę część, kto był wystawiony na działanie niebezpiecznych materiałów podczas jej produkcji oraz cykl życia tej części. To, że jest tanie, niekoniecznie oznacza, że ​​powinieneś je zdobyć.

Nawet jeśli zastosujesz odpowiednie środki ostrożności w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa, nie oznacza to, że użytkownik końcowy może to zrobić, ponieważ może nie być świadom niebezpieczeństwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *