100mb

Wieści motoryzacyjne, poradniki, bezpieczeństwo na drodze

Bezpieczeństwo Informacje Samochody

Umiejętność bezpiecznego prowadzenia pojazdu: zachowaj kontrolę

Każdego miesiąca podkreślamy jedną umiejętność, która pomaga kanadyjskim kierowcom poprawiać się na drogach. Chociaż chcielibyśmy zobaczyć znaczną poprawę bezpieczeństwa kierowców, naszym zdaniem realistycznym celem byłoby poprawienie jednej umiejętności jazdy każdego miesiąca. Jeśli wszyscy pracowali nad poprawą tylko jednej umiejętności jazdy każdego miesiąca, wyobraźcie sobie, o ile bezpieczniejsze będą nasze drogi!

W tym miesiącu koncentrujemy się na bezpiecznej umiejętności prowadzenia pojazdu, pozostającej pod kontrolą. To brzmi raczej jak wynik pasywny niż aktywny, ale naprawdę aktywną umiejętnością jest pozostawanie pod kontrolą.
Pozostanie pod kontrolą przybiera dwie formy

1. Musisz zachować kontrolę nad sobą.

Pojazdy są cudami technologii i komfortu, więc łatwo zapomnieć, że jesteś w stalowej i szklanej klatce, pędzącej autostradą. I z tego powodu łatwo można pozwolić, by skupienie się na tobie przesunęło. Ludzie dzwonią i piszą, rozmawiają z pasażerami, sterują, a ich umysły wędrują itd. Kiedy to robisz, nie kontrolujesz siebie. Pozwalasz, by czynniki zewnętrzne ściągnęły twoją kontrolę i skupiły się na tobie.

Nabierz nawyku ciągłego sprawdzania poziomu uwagi i kontroli oraz celowego wycofywania się. Zanim zaczniesz prowadzić samochód, poproś współpasażerów, aby nie rozpraszali Cię, a nawet by okresowo przypominał, że Twoja uwaga musi być na drodze.

2. Musisz zachować kontrolę nad swoim pojazdem.

Ponieważ nasze pojazdy są zaprojektowane pod kątem komfortu i wydajności, zaczynamy wierzyć, że mamy większą kontrolę nad pojazdem niż my naprawdę. Czy kiedykolwiek jechałeś jednym palcem i byłeś pod wrażeniem, jak szybko pojazd reaguje? Nie rób tego! Czy kiedykolwiek jadłeś kolanami podczas jedzenia kanapki? Nie rób tego! To może wydawać się całkiem niezłe, gdy jedziesz po płaskiej powierzchni, ale pozostawia cię strasznie nieprzygotowanym, jeśli małe zwierzę (lub małe dziecko), czy cokolwiek innego w tej sprawie, wybiegnie przed tobą. Nawet potwór może oderwać od ciebie kontrolę i poprowadzić cię w innym kierunku.

Trzymaj obie ręce na kierownicy przez cały czas, w pozycji „dwie” i „dziesięć” lub „trzy” i „dziewięć”. Pomoże to zachować kontrolę nad samochodem, dzięki czemu można w razie potrzeby wymigać się wymijająco. (Jest to także dobra pozycja do utrzymania, aby pomóc ci zawsze kontrolować samego siebie).

Zróbmy w tym roku Rok Bezpiecznej Jazdy! Utrzymuj kontrolę, a zmniejszysz ryzyko kolizji na drodze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *